Podróż w czasie, czyli bliskie spotkanie z dinozaurami

18 października uczestniczyliśmy w wycieczce do Krasiejowa w ramach projektu Eksperymentownia.

Podróż naszą rozpoczęliśmy od przemierzenia wagonikami pociągu 300- metrowego tunelu, w którym wyświetlono film o czasach, gdy Ziemia jeszcze nie istniała – od Wielkiego Wybuchu do zderzenia naszej planety z kometą, wskutek czego zmienił się klimat i wyginęły dinozaury.

Szczątki  tych prehistorycznych stworzeń zobaczyliśmy w Pawilonie Paleontologicznym. Chodząc po szklanej podłodze podziwialiśmy odsłonięty  i nienaruszony pokładu iłu z zachowanymi kośćmi i fragmenty ich szkieletów.

Następnie wkroczyliśmy na przepiękną ścieżkę edukacyjną, a oczom naszym ukazał się widok ponad 200 modeli dinozaurów naturalnej wielkości z różnych okresów geologicznych naszej planety. Wzdłuż trasy rozmieszczone były plansze z nazwami dinozaurów i charakterystyczne dla nich środowiska roślinne. Pani przewodniczka opowiadała o  trybie życia tych, czasami niewielkich a niekiedy ogromnych stworzeń,  sposobach pozyskiwania żywności oraz okolicznościach i miejscach odkrycia fragmentów ich kości. Jeden z dinozauromorfów został odkryty na Opolszczyźnie i nosi nazwę Silezaurus opolensis.

W Oceanarium poznaliśmy przedstawicieli prehistorycznych olbrzymów zamieszkujących wody ówczesnej Ziemi. W batyskafie przeżyliśmy atak ogromnego przodka  rekina.

W Parku Nauki i Ewolucji Człowieka uczestniczyliśmy w niezwykłym wydarzeniu- staliśmy się temponautami, czyli podróżnikami w czasie. Zaopatrzeni w kaski i gogle 3 D, słuchając opowieści z audiobooka, samodzielnie poruszaliśmy się po kolejnych etapach ewolucji małp, małpiatek i przodków współczesnego człowieka. Obserwowaliśmy zmieniający się klimat naszej planety, który warunkował życie na Ziemi i dostosowywanie się do tych zmian wszystkich zamieszkujących ją istot..

Tą ciekawą przygodę zakończyliśmy zwiedzaniem wystawy „Wszyscy jesteśmy braćmi”, pozwalającą zrozumieć nam , czym jest zróżnicowanie etniczne oraz uzyskać świadomość, że tak naprawdę mimo różnic, więcej jest wśród nas podobieństw a ludzkość to jedna, wielka rodzina.

W kinie 5 D braliśmy udział w szalonym zjeździe wagonikiem do szybu starej kopalni, napotykając co chwilę na przeszkody, czując na nogach dotyk szczurzych ogonków i uciekając przed wężem- gigantem, który na końcu strzyknął na nas jadem !

Pełni emocji, ale też nabytej wiedzy opuściliśmy wieczorem Krasiejów, dziwiąc się, ze czas może tak szybko mijać. To świetne miejsce na naukę, relaks i zabawę!

W wycieczce brali udział uczniowie z szkół Gmina Nysa uczestniczący w projekcie Eksperymentownia

opiekunka grupy Barbara Hryćków

Ilustracja
By Robert NiedźwiedzkiPraca własna, CC BY-SA 3.0, Link

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.