Następna grupa uczestników wróciła z Krasiejowa

W środę 25 kwietnia 2018 uczestnicy drugiej tury odwiedzili Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. Dopisywała nam Jurajska pogoda i tylko wracać szkoda choć za pasem wolny od pracy i nauki długi weekend majowy.

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania Następna grupa uczestników wróciła z Krasiejowa została wyłączona

Druga tura zajęć projektowych

Od początku lutego trwają zajęcia z uczestnikami drugiej tury projektu Eksperymentownia. Uczniowie szkół w Gminie Nysa zakwalifikowani do udziału w drugiej turze projektu, rozpoczeli zajęcia od początku lutego. Swoją przygodę z Eksperymentownią rozpoczęła też grupa nowych nauczycieli. Serdecznie wszystkich witamy i  życzymy samych sukcesów.

 

 

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania Druga tura zajęć projektowych została wyłączona

Podsumowanie półrocznej pracy

W minioną środę 10 stycznia odbyło sie spotkanie, na którym podsumowaliśmy pierwszą turę projektu. Gospodarzami była Gmina Nysa, którą reprezentowała pani Małgorzata Leśniewska – dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty oraz Gimnazjum nr 2 im. Karpatczyków w Nysie, które reprezentował pan dyrektor Lech Głazunow. Na spotkanie przybyli też nauczuciele i uczestnicy ze wszystkich szkół w naszej gminie.

Przez ostatnie pół roku działo sie wiele: od szkolenia dla nauczycieli po quiz dla uczniów podsumowujący ich pracę w minionym czasie.  Miło nam poinformować, że wyróżnienie oraz nagrody w postaci tabletów multimedialnych otrzymali: Amelia Radziejewska, Szymon Borowicz, Magdalena Wywrot, Jakub Bulik. Serdecznie im gratulujemy!

Na koniec pan Lech Głazunow zaprezentował stronę internetową i platformę edukacyjną, które powstały w ramach działań projektu. Zostały też przedstawione inne inspirujące przykłady projektów związanych z edukacją i nauką.


Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania Podsumowanie półrocznej pracy została wyłączona

Wycieczka do wrocławskiego Afrykarium

Zgodnie z planem 5 grudnia odbyła się wycieczka uczestników projektu do Afrykarium w ZOO we Wrocławiu. W samym środku zimy młodzież mogła poczuć gorący afrykański klimat, poznać faunę i florę środowisk wodnych tego kontynentu.

Link do ZOO Wrocław

Pingwin.jpg
By HalastonPraca własna, CC BY-SA 4.0, Link

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania Wycieczka do wrocławskiego Afrykarium została wyłączona

Podróż w czasie, czyli bliskie spotkanie z dinozaurami

18 października uczestniczyliśmy w wycieczce do Krasiejowa w ramach projektu Eksperymentownia.

Podróż naszą rozpoczęliśmy od przemierzenia wagonikami pociągu 300- metrowego tunelu, w którym wyświetlono film o czasach, gdy Ziemia jeszcze nie istniała – od Wielkiego Wybuchu do zderzenia naszej planety z kometą, wskutek czego zmienił się klimat i wyginęły dinozaury.

Szczątki  tych prehistorycznych stworzeń zobaczyliśmy w Pawilonie Paleontologicznym. Chodząc po szklanej podłodze podziwialiśmy odsłonięty  i nienaruszony pokładu iłu z zachowanymi kośćmi i fragmenty ich szkieletów.

Następnie wkroczyliśmy na przepiękną ścieżkę edukacyjną, a oczom naszym ukazał się widok ponad 200 modeli dinozaurów naturalnej wielkości z różnych okresów geologicznych naszej planety. Wzdłuż trasy rozmieszczone były plansze z nazwami dinozaurów i charakterystyczne dla nich środowiska roślinne. Pani przewodniczka opowiadała o  trybie życia tych, czasami niewielkich a niekiedy ogromnych stworzeń,  sposobach pozyskiwania żywności oraz okolicznościach i miejscach odkrycia fragmentów ich kości. Jeden z dinozauromorfów został odkryty na Opolszczyźnie i nosi nazwę Silezaurus opolensis.

W Oceanarium poznaliśmy przedstawicieli prehistorycznych olbrzymów zamieszkujących wody ówczesnej Ziemi. W batyskafie przeżyliśmy atak ogromnego przodka  rekina.

W Parku Nauki i Ewolucji Człowieka uczestniczyliśmy w niezwykłym wydarzeniu- staliśmy się temponautami, czyli podróżnikami w czasie. Zaopatrzeni w kaski i gogle 3 D, słuchając opowieści z audiobooka, samodzielnie poruszaliśmy się po kolejnych etapach ewolucji małp, małpiatek i przodków współczesnego człowieka. Obserwowaliśmy zmieniający się klimat naszej planety, który warunkował życie na Ziemi i dostosowywanie się do tych zmian wszystkich zamieszkujących ją istot..

Tą ciekawą przygodę zakończyliśmy zwiedzaniem wystawy „Wszyscy jesteśmy braćmi”, pozwalającą zrozumieć nam , czym jest zróżnicowanie etniczne oraz uzyskać świadomość, że tak naprawdę mimo różnic, więcej jest wśród nas podobieństw a ludzkość to jedna, wielka rodzina.

W kinie 5 D braliśmy udział w szalonym zjeździe wagonikiem do szybu starej kopalni, napotykając co chwilę na przeszkody, czując na nogach dotyk szczurzych ogonków i uciekając przed wężem- gigantem, który na końcu strzyknął na nas jadem !

Pełni emocji, ale też nabytej wiedzy opuściliśmy wieczorem Krasiejów, dziwiąc się, ze czas może tak szybko mijać. To świetne miejsce na naukę, relaks i zabawę!

W wycieczce brali udział uczniowie z szkół Gmina Nysa uczestniczący w projekcie Eksperymentownia

opiekunka grupy Barbara Hryćków

Ilustracja
By Robert NiedźwiedzkiPraca własna, CC BY-SA 3.0, Link

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Otagowano , , , , , , | Możliwość komentowania Podróż w czasie, czyli bliskie spotkanie z dinozaurami została wyłączona

Harmonogram

Harmonogram_zajęć_prowadzonych w ramach projektu – Eksperymentownia w pierwszym semestrze

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Otagowano , , , | Możliwość komentowania Harmonogram została wyłączona

Karty pracy

Na platformie  Moodle i w zakładce bloki przedmiotowe są dostępne karty pracy – przygotowane i przystosowane do pracy w ramach zajęć z projektu Eksperymentownia.

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania Karty pracy została wyłączona

Wyjazd do „Parku nauki i rozrywki JuraPark Krasiejów”.

Już 18 października uczestnicy projektu będą zwiedzać tereny wykopalisk w Krasiejowie. Miejsce to znane jest na całym świecie z odkrytych tam szczątków triasowych kręgowców sprzed 225 mln lat.
Plan wycieczki:
8:00 – Zbiórka uczestników wycieczki przed Szkołą Podstawową nr 10, ul. B. Prusa 14
8:30 – Planowany wyjazd w kierunku do Krasiejowa
10:00-12:30 – Zwiedzanie JuraParku
14:00-15:45 – Obiad
16:00 – Zwiedzanie Parku Nauki i Ewolucji Człowieka
17:00 – Kino 5D
18:30 – Planowany wyjazd w drogę powrotną
20:00 – Planowane zakończenie wycieczki.

 

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Otagowano , , , , , , , | Możliwość komentowania Wyjazd do „Parku nauki i rozrywki JuraPark Krasiejów”. została wyłączona

Dobry przykład

Nasz koordynator Pan Lech Głazunow opublikował na platformie E-learningowej informacje o wartościowych projektach edukacyjnych. Nauczyciele przygotowując się do prowadzenia zajęć mogą korzystać z tych źródeł.

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Otagowano , , , , , | Możliwość komentowania Dobry przykład została wyłączona

Harmonogram pracy

Na stronie logowania platformy E-learningowej znajduje się harmonogram zajęć.

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania Harmonogram pracy została wyłączona

Spotkanie organizacyjne

W dniu 7 września odbyło się spotkanie nauczycieli i koordynatorów, na którym omówiono najważniejsze zasady pracy z młodzieżą w naszym projekcie.

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania Spotkanie organizacyjne została wyłączona

Szkolenie nauczycieli


21 i 23 sierpnia 2017 roku w Gimnazjum nr 2 w Nysie odbyły się szkolenia nauczycieli biorących udział w Projekcie „Nauka przez eksperyment – doposażenie Międzyszkolnej
Pracowni Przedmiotowej Eksperymentownia w Gimnazjum nr 2 w Nysie”.
Grupa specjalistów zatrudnionych przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we
Wrocławiu pod kierownictwem pani mgr Marioli Berg przeprowadziła zajęcia w ramach
doskonalenia umiejętności i poszerzania kompetencji nauczycieli w zakresie planowania
badań, przeprowadzania doświadczeń, odczytywania i interpretacji wyników, a także
nadzorowania szkolnych projektów naukowych.
Szkolenie podzielono na dwa etapy. W pierwszym dniu wszyscy uczestnicy wzięli udział
w części teoretycznej, w której nie tylko utrwalono i poszerzono kompetencje pedagogów
w zakresie rozwijania twórczego i analitycznego myślenia u uczniów, ale omówiono ze
szczególną starannością doświadczenia i obserwacje zalecane w nowej podstawie
programowej.

W drugim dniu uczestnicy szkolenia pracowali w grupach. W pracowniach informatycznych
zapoznali się z działaniem e-platformy i nabyli umiejętności prowadzenia zajęć z jej
wykorzystaniem. W pracowniach – chemicznej, geograficzno-biologicznej, fizycznej oraz
matematyczno-informatycznej pracowali z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych.
Na zakończenie szkolenia przeprowadzono test ewaluacyjny.

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania Szkolenie nauczycieli została wyłączona

Szkolenia dla nauczycieli

W ramach szkoleń kadry pedagogicznej odbędą się warsztaty obsługi platformy edukacyjnej Moodle. Zajęcia będą prowadzone w dniach 21 i 23 sierpnia  w Gimnazjum nr 2 im. Karpatczyków w Nysie w nowootwartych pracowniach przedmiotowych. Poprowadzą je pracownicy Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli z Jeleniej Góry

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Dodaj komentarz

Trwa rekrutacja

Rekrutacja

Trwa rekrutacja do projektu. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez Gminę Nysa mogą wziąć udział w projekcie. Nie zwlekajcie i już dziś spytajcie o możliwość udziału swojego nauczyciela lub wychowawcę.

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Otagowano , , , , , , , , , , , , | Dodaj komentarz